![]() |
Biuletyn Informacji Publicznej
|
![]() |
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
Zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystania, podmioty, które udostępniają lub przekazują te informacje, warunki ponownego wykorzystywania oraz zasady ustalania opłat za ponowne wykorzystywanie uregulowane są ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. poz. 1641 z późn. zm.).
Ponownym wykorzystywaniem informacji sektora publicznego jest wykorzystywanie przez użytkowników informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych.
Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz sposób jego załatwienia
Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego można wnieść w przypadkach, gdy informacje sektora publicznego:
Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego powinien spełniać warunki, o których mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, zgodnie z którym powinien zawierać w szczególności:
Wniosek wnosi się w postaci papierowej albo elektronicznej.
Wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli wniosek nie może zostać rozpatrzony w terminie 14 dni, podmiot zobowiązany zawiadamia w tym terminie wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim rozpatrzy wniosek, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia tego wniosku.
Po rozpatrzeniu wniosku (z wyjątkiem wniosku, o którym mowa w art. 39 ust. 2 ustawy) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu:
Informacja o środkach prawnych przysługujących w przypadku odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie oraz o prawie do sprzeciwu.
Wnioskodawca, który otrzymał ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystanie, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić podmiot zobowiązany o przyjęciu oferty. Brak zawiadomienia o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku.
W przypadku otrzymania sprzeciwu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie lub w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, odmawia wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w drodze decyzji, odmawia wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, w przypadku gdy prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniom, o których mowa w art. 6 ustawy.
W przypadku wydania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego lub decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, wnioskodawcy przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw informatyzacji w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.
Warunki ponownego wykorzystywania informacji
Do ponownego wykorzystywania informacji przekazanej na wniosek mają zastosowanie warunki określone w pkt. I, przy czym w miejscu adresu strony internetowej, należy wskazać datę oraz sygnaturę sprawy, które znajdują się w odpowiedzi na wniosek o ponowne wykorzystywanie.
Każdorazowo przy przekazywaniu informacji na wniosek o ponowne wykorzystywanie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu może określić inne warunki jej ponownego wykorzystywania, z uwzględnieniem rozdziału 3 ustawy.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu za ponowne wykorzystywanie może nałożyć opłatę jeżeli przygotowanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.
Za sporządzenie kopii dokumentów:
Za przesłanie kopii dokumentów lub danych drogą pocztową lub kurierem pobiera się opłatę w wysokości podanej w obowiązującym cenniku usług pocztowych lub kurierskich.
Czynnikami branymi pod uwagę przy obliczaniu opłat za nietypowe wnioski o ponowne wykorzystywanie informacji, w tym przygotowanie materiałów w formatach większych niż A3, są:
Stronę odwiedzono 2281 razy
Stona utworzona dn. 2020-03-04 Autor: Marek Potocki.
Ostatnia zmiana: 2022-10-26 Edytował: Marek Potocki